Strona główna | Mapa serwisu | English version
baner
Jaki aparat wybrać ?
Fotografia cyfrowa > Jaki aparat wybrać ?

Ogólna klasyfikacja fotograficznych aparatów cyfrowych

Kupno aparatu fotograficznego to najbardziej stresujący moment dla amatora fotografowania. Dokonanie wyboru spośród setek dostępnych modeli wymaga wiele czasu a jeżeli ma to być nasz pierwszy aparat - to już ból głowy gotowy. Warto podać kilka etapów poszukiwania aparatu, które zredukują liczbę modeli z których będziemy wybierać.

Dpreview, najbardziej chyba znany i prestiżowy portal poświęcony fotografii cyfrowej, klasyfikuje typ (format) aparatów cyfrowych w następujący sposób (w nawiasie podajemy oryginalną nazwę z portalu dpreview).

  1. Ultra kompaktowy (ultra compact). To aparaty zwane też "point and shoot", czyli skieruj na obiekt i pstrykaj.
    To zupełne zabawki dla ludzi bez żadnej wiedzy o fotografii i nie mających zamiaru tej wiedzy zdobywać. Chcą mieć w kieszeni lub torebce małe "pudełeczko", które w każdej chwili można wyjąć, uwiecznić jakąś scenkę i zanieść aparat do "Labu", gdzie przekopiują mu pliki i zrobią odbitki.
    Do tej kategorii należą wszystkie aparaty cyfrowe reklamowane jako malutkie, cieniutkie, leciutkie itp.
  2. Kompaktowy (compakt). To aparaty o nieco większych rozmiarach, na ogół z obiektywem wysuwającym się w momencie włączenia aparatu. Możliwości tej kategorii aparatów są nieco większe ale nadal na tyle małe, by użytkownik nie "pogubił" się w jego obsłudze. Obok trybu pracy pełnej automatyki, co nazywamy w tym Fotoporadniku "wyceluj i pstrykaj", maja pewne, dość ograniczone, możliwości ręcznych ustawień.
    To nadal aparaty dla osób zainteresowanych wyłącznie rejestracją wakacji, wycieczek, czy małych spotkań rodzinnych.
  3. Lustrzanko-podobny (SLR-like). To aparat kompaktowy, czyli bez możliwości wymiany obiektywu, ale swym wyglądem, jak i możliwościami zbliżony jest do prostych lustrzanek. Ten typ aparatów poznajemy natychmiast w sklepie, czy na zdjęciu w Internecie po stosunkowo dużych rozmiarach i dużym, wystającym obiektywie.
    Te aparaty polecamy amatorom fotografii, których nie stać na wydanie kilku tysięcy złotych (wg cen z września 2008r) na lustrzankę z dwoma choćby obiektywami.
  4. Lustrzanka (SLR). To aparaty dla zaawansowanych i zasobnych w pieniądze amatorów, jak i dla profesjonalistów. Ceny od około dwóch do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na podstawie tej klasyfikacji możemy dokonać pierwszej selekcji. Zależnie od naszego zaangażowania się w fotografowanie wybieramy typ 1., 2., 3. lub 4.

Jeżeli chodzi o typ 1., to praktycznie niema znaczenia jaki model i jakiej marki kupimy. Chyba, że istotny jest dla nas kolor i kształt aparatu.

Typ 2. - aparaty kompaktowe są już bardziej zróżnicowane ale i tu nie ma co za wiele przebierać. Można kierować się renomą marki lub ceną, choć dzisiaj (koniec 2008r.) ceny tej klasy aparatów są bardzo zbliżone i wszystkie w okolicach kilkuset złotych.

Typ 3., "lustrzanko-podobne", to aparaty dla amatorów fotografii, których nie stać na lustrzankę ale chcieliby mieć aparat o możliwościach zbliżonych do lustrzanki cyfrowej. Ten typ aparatu kupują przeważnie amatorzy o dużej już wiedzy o fotografii, a więc potrafią sami zdecydować który model i którego producenta najbardziej im się przyda.
Ambitny amator fotografii powinien zwrócić uwagę by aparat posiadał takie funkcje jak:

  • Pełna ręczna kontrola parametrów (przysłony, czasu otwarcia migawki, ostrości),
  • Możliwość rejestracji plików w formacie RAW To BARDZO istotna funkcja aparatu, która daje ogromne możliwości obróbki zdjęć. Trudno przecenić tę możliwość. Wspominamy o tym, bo nie każdy cyfrowuy aparat fotograficzny tej klasy ma tę możliwość.
  • Aparat powinien posiadać funkcję bracketingu, która przeważnie jest dostępna w tych typach aparatu.
  • Parametrem dość ważnym jest zakres ogniskowej równoważnej i krotności zoomu optycznego. Dla fotografowania wnętrz, czy dużych obiektów z małej odległości potrzebna jest ogniskowa krótka, która daje szeroki kąt widzenia. Te typy aparatów fotograficznych mają ogniskową najkrótszą 28, czy nawet 26 mm.
    Dla amatorów fotografowania ptaków i zwierząt na wolności ważna jest wartość najdłuższej ogniskowej. Im jest większa, tym większe przybliżenie daje nasz aparat. Dzieląc długość ogniskowej równoważnej przez 50 otrzymujemy liczbę określającą krotność przybliżenia optycznego. Nie mylić z krotnością zoomu optycznego.
Można jeszcze dyskutować o rozdzielczości matrycy ale tu nie mamy wielkiego wyboru. Coraz to nowe modele maja matryce o coraz większej rozdzielczości, choć to nie zawsze oznacza lepszą jakość zdjęć. Im więcej pikseli na danej powierzchni, tym powierzchnia każdego z nich jest mniejsza a to oznacza większe szumy na zdjęciu.
W paragrafie Fotoporadnika Aparaty jest kilka opcji wyszukiwania aparatów wg podanych parametrów, czy porównywania parametrów wybranych modeli. Przed kupnem aparatu warto poświęcić kilka dni na wybór modelu, by później nie żałować decyzji.

Typu 4. aparatów, czyli lustrzanek nie będziemy tu omawiać. To aparaty dla fotografów o dużych ambicjach (i sporych zasobach finansoiwych) i na wybór takiego aparatu należy poświęcić kilka tygodni.

To jest stopka